بيوگرافي و زندگينامه "رويا نونهالي"
 • نام :رويا

 • نام خانوادگي :نونهالي

 • متولد:24 بهمن 1341

 • آغاز فعاليت هنري :1362

 • همسر:رامين حيدري فاروقي

 • محل تولد :تهران


 

رؤيا نونهالي (متولد 24 بهمن 1341 در تهران) بازيگر تئاتر، سينما و تلويزيون ايران است . اصليت وي به روستاي تاکر از توابع بخش بلده شهرستان نور در استان مازندران بر مي گردد. نونهالي داراي تحصيلات در رشته نقاشي از دانشکده هنرهاي زيبا دانشگاه تهران است. رويا نونهالي در خانواده اي متدين پر از عشق بزرگ شده است وي مي گويد سرچشمه اين عشق پدر و مادرم هستند که اين عشق به خانواده و دوست داشتن را به من و چهار خواهر ديگرم تزريق کرده اند.

 

رويا نونهالي

همسر رويا نونهالي


 

رويا نونهالي همسر رامين فاروقي مي باشد که حاصل اين ازدواج پر از عشق يک دختر زيبا است . همسر رويا نونهالي متولد سال 1345 و مستند ساز مطرح ايراني مي باشند.

 

معرفي همسر رويا نونهالي رامين حيدري فاروقي

 

آقاي حيدري فارغ التحصيل رشته کارگرداني و فوق ليسانس پژوهش مي باشند بيشتر ايشان را با مستند هاي زيبايي که مي سازند مي شناسيم همچنين در کارگرداني و کار هاي مربوط به سينما تلويزيون نيز دستي در کار دارند.

 

رويا نونهالي

آغاز فعاليت رويا نو نهالي


آغاز فعاليت هنري رويا نونهالي از سال 1362 با بازيگري تئاتر شروع شد. فعاليت در سينما از سال 1366 با حضور در فيلم «يار در خانه و.» ساخته خسرو سينايي. بازي در تلويزيون سال 1381 با مجموعه «خواب و بيدار» او را به اوج شهرت رساند. رؤيا نونهالي در سال 1395 جزو داوران سي و پنجمين دوره جشنواره فيلم فجر بود.

 

رويا نونهالي

 آثارسينمايي رويا نونهالي 1. هلن (1394)

 2. مشکل گيتي (1394)

 3. نيمه شب اتفاق افتاد (1394)

 4. کفشهايم کو؟ (1394)

 5. اعترافات ذهن خطرناک من (1393)

 6. داره صبح ميشه (1393)

 7. دلم مي خواد (1393)

 8. نيم رخ ها (1393)

 9. تراژدي (1392)

 10. صداها (1387)

 11. نيلوفر (1387) (2008) [2]

 12. خاک آشنا (1386)

 13. مانا (1386)

 14. نيلوفر (1386)

 15. عصر جمعه (1384)

 16. ماهي ها عاشق مي شوند (1383)

 17. يک تکه نان (1383)

 18. خواب خاک (1382)

 19. هم نفس (1382)

 20. خانه اي روي آب (1380)

 21. زندان ن (1379)

 22. بوي کافور، عطر ياس (1378)

 23. صنم (1378)

 24. فصل پنجم (1375)

 25. آنها هيچ کس را دوست ندارند (1372)

 26. مرد ناتمام (1371)

 27. پرنده آهنين (1370)

 28. ديدار در استانبول (1370)

 29. آب را گل نکنيد (1368)

 30. باغ سيد (1368)

 31. مدرسه رجايي (1368)

 32. عروسي خوبان (1367)

 33. يار در خانه (1366)


آثار تلويزيوني رويا نونهالي 1. سايه روشن (1390)

 2. ساختمان 85 (1389)

 3. ساعت شني (1386)

 4. خواب و بيدار (1381)

 5. تله تئاتر «تله موش» (1376)


فيلم کوتاه


زني پوشيده با گردن بند

نمايش خانگي


شهرزاد

تئاتر 1. کارگرداني و بازي در تئاتر تارتوف، تهران، 1394

 2. بازي در تئاتر ديوان غربي-شرقي، سيد محسن حسيني، تهران، 1394

 3. بازي در تئاتر مثل آب براي شکلات، ابراهيم پشت کوهي، تهران، ايرانشهر، سالن استاد سمندريان 1395


رويا نونهالي افتخارات و جوايز رويا نونهالي


نونهالي تاکنون جوايز بسياري را از آن خود ساخته که براي نمونه مي توان به سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول زن براي فيلم «عروسي خوبان»، سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش دوم زن براي فيلم «بوي کافور، عطر ياس» اشاره کرد.

  1. برنده سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول زن در هفتمين دوره جشنواره فيلم فجر- 1367 براي فيلم «عروسي خوبان».

 2. برنده سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش دوم زن در هجدهمين دوره جشنواره فيلم فجر- 1378 براي فيلم «بوي کافور، عطر ياس».

 3. برنده تنديس زرين بهترين بازيگر نقش مکمل زن از چهارمين جشن خانه سينما- 1379 براي فيلم «بوي کافور، عطر ياس»

 4. کانديداي تنديس زرين بهترين بازيگر نقش اول زن از ششمين جشن خانه سينما - 1381 براي فيلم «زندان ن»

 5. کانديداي سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول زن از بيست و دومين دوره جشنواره فيلم فجر - 1382 براي فيلم «هم نفس».

 6. کانديداي سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول زن از بيست و سومين دوره جشنواره فيلم فجر - 1383 براي فيلم «ماهي ها عاشق مي شوند».

 7. کانديداي تنديس زرين بهترين بازيگر نقش اول زن از نهمين جشن خانه سينما - 1384 براي فيلم «ماهي ها عاشق مي شوند»

 8. کانديداي سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول زن از بيست و چهارمين دوره جشنواره فيلم فجر- 1384 براي فيلم «عصر جمعه».

 9. کانديداي تنديس زرين بهترين بازيگر نقش اول زن از دهمين جشن خانه سينما- 1385 براي فيلم «عصر جمعه»

 10. کانديداي تنديس زرين بهترين بازيگر نقش اول زن از دوازدهمين جشن خانه سينما- 1387 براي فيلم «خاک آشنا»


رويا نونهالي


رويا نونهالي از دنياي بازيگري تا همسرداري


رويا نونهالي را همه در فيلم مهدي فخيم زاده با نام بي صدا فرياد کن شناختند و اين بانوي بازيگر همان ابتدا توانست همه توجه ها را به سمت خود جلب کند. نونهالي دو دهه بعد از ورود به سينما وارد کار تلويزيون شد. او در ابتداي دهه هشتاد در مجموعه «خواب و بيدار» به کارگرداني مهدي فخيم‌زاده نقش آفريني کرد.


رويا نونهالي در دهه پنجم زندگي همچنان بر پرده خوش مي‌درخشد…رويا نونهالي از جمله بازيگران گزيده کار در سينما و تلويزيون است که سعي مي‌‌کند با وسواس بالا به انتخاب نقش دست زند و شايد براي همين است که طي سه دهه حضور در سينما کم پيش آمده اثري از او روي پرده برود که انتظارات را برآورده نکند.


 


نونهالي که بازيگري را از اوايل دهه 60 با حضور بر صحنه تئاتر آغاز کرده است فارغ‌التحصل نقاشي است و عجيب آن که اگر به کارنامه سينمايي‌اش نگاهي بيندازيم محصولاتي را مي‌‌بينيم مانند «ماهي‌ها عاشق مي‌شوند»، «مرد ناتمام»، «صداها» و «بوي کافور عطر ياس» که عنصر رنگ نقش مهمي در زيبايي شناسي اين آثار دارد.


 


شايد تحصيل در رشته نقاشي باعث شده نونهالي از همان زمان خواندن فيلمنامه‌‌‌هاي پيشنهادي جايگاه رنگ در آثار را تشخيص داده و بتواند محصولاتي را انتخاب کند که به اندازه لحن داستاني به خاطر قابليت بصري خود هم مورد توجه قرار گيرند.


 


تازه ترين فيلمي که از رويا نونهالي بر پرده سينماها رفته است «نيمه شب اتفاق افتاد» نام دارد؛ فيلمي که هرچند در بطن خود يک تراژدي را روايت مي‌کند اما فضاي بصري آن پر است از رنگ و نور و قابهاي زيبايي که سنت سينماي کلاسيک در جذب مخاطب است.


 


*ترسي از ميانسالي ندارد


نونهالي که در دهه پنجم زندگي خود قرار دارد بيخود و به مانند برخي از همتايان خود نمي کوشد با گريم‌هاي اغراق آلود ايفاگر نقش بانواني ده سال از خود جوانتر باشد بلکه در روالي کاملا منطقي فقط و فقط شخصيت‌‌‌هايي را برمي گزيند که جنس شان با روحيات يک زن ميانسال همگن باشند.


 


«کفش‌هايم کو؟» ديگر فيلمي که از اين بازيگر در سال جاري روي پرده رفت هم کاملا در همين مسير بود. در آنجا هم نونهالي ايفاگر نقش زني ميانسال بود که بعد از سالها سراغ شوهرش مي‌‌آيد.در «نيمه شب…» نيز او ايفاگر زني مطلقه و ميانسال است که درگير يک رابطه عاشقانه با جواني خواننده مي‌‌شود.


 


در «نيم رخ‌ها»، «تراژدي» و «صداها» که همه در سال‌هاي اخير توليد شده‌اند باز هم رويا نونهالي را در کاراکترهايي مي‌بينيم کاملا منطبق با سن و سالي که در آن به سر مي‌‌برد.اين شناخت جايگاه سني يکي از اصلي‌ترين رموز موفقيت نونهالي در سينماي ايران است.


رويا نونهالي


*تجربه گرايي موثر به کمکش آمده


رويا نونهالي متولد تهران است اما اصالت او به روستاي تاکر از توابع بخش بلده شهرستان نور در استان مازندران بر مي‌گردد.نونهالي بعد از تحصيل در رشته نقاشي در دانشکده هنرهاي زيبا دانشگاه تهران فعاليت هنري را از سال 1362 با بازيگري تئاتر آغاز کرد و با نمايش توانايي‌هايش وارد سينما شد.


 


نونهالي بازيگر خوش شانسي بود چون در همان اولين تجربه سينمايي‌اش «يار در خانه و…» همکاري با يکي از کارگردانان مطرح سينماي ايران يعني خسرو سينايي را پشت سر گذاشت.«يار در خانه و…» جزو آن دسته از فيلم‌هاي سينايي بود که قصد داشت آن را زمينه اي کند براي ايجاد ارتباط ميان مردمان ايران و لهستان.


 


فيلم داستان جواني به نام سهراب را روايت مي‌‌کرد که پس از نمايش فيلمي در تلويزيون كه براساس سرنوشت آوارگان لهستاني كه در زمان جنگ جهاني دوم به ايران آورده شدند تهيه شده است، در جستجوي بستگانش كه گمان مي‌‌كند از آوارگان لهستاني هستند، با سازنده فيلم تماس مي‌‌گيرد.


 


با وساطت فيلمساز از پيرزني لهستاني به نام آنا كمك مي‌‌گيرد. آنا مي‌‌گويد كه سهراب از مادري ايراني زاده شده است كه هم اكنون در خانه سالمندان زندگي مي‌‌كند و سهراب را در طفوليت به زني لهستاني سپرده بوده است…


 


نونهالي کوشيد نقش کوتاه خود را به بهترين شکل در «يار در خانه و…» ايفا کند به دنبال آن نيز کوشيد با تجربه گرايي در سينما هم اين مديوم را بهتر بشناسد و هم آن که همکاري با کارگرداناني با سبک و سياق‌‌‌هاي مختلف را تجربه کند. «عروسي خوبان»، «ديدار در استانبول»، «فصل پنجم» و «زندان ن» از جمله آثاري هستند که نگاه تجربه گراي نونهالي در سينما را نشان مي‌‌دهند.


 


*خلق کاراکتري ماندگار در تلويزيون


همراهي نونهالي با فخيم‌زاده در مجموعه «خواب و بيدار» به عنوان بازيگر مقابل و ايفاي کاراکتر «ناتاشا» زودتر از حد تصوير مورد توجه مخاطبان قرار گرفت و شرايطي را پيش آورد که فخيم زاده بخواهد در درام سينمايي «هم نفس» نيز از حضور رويا نونهالي استفاده کند.


 


نونهالي در «هم نفس» يکي از نقشهاي متفاوت کارنامه اش يعني شخصيت زني دچار بيمار رواني را به بهترين شکل ايفا کرد.بعد از «خواب و بيدار» نونهالي باز هم در تلويزيون ايفاي نقش کرد؛ از جمله در سريالهايي مانند «ساعت شني» و «ساختمان 85» که هر دو از سريال‌هاي نسبتا منسجم رسانه ملي بودند با اين حال همچنان مخاطبان تلويزيون او را با «ناتاشا» به ياد مي‌‌آورند.


 


نونهالي خود دليل اين در ياد ماندن «ناتاشا» را ايفاي نقش به باورپذيرترين شکل ممکن دانسته و در اين باره گفته است: بازيگر بايد نقش را طوري بازي کند که براي مردم باور پذير باشد.هنوز هم مردم وقتي مرا مي‌‌بينند، با نام «ناتاشا» صدايم مي‌‌زنند و اين معنايي ندارد جز آن که خيلي خوب نقش را باور کرده اند در حالي که اين کاراکتر فرسنگ‌ها از من فاصله داشته است


 


*زود به سيمرغ رسيد


رويا نونهالي برخلاف بسياري از همکاران خود که سالها بايد بگذرد تا لذت يک کانديداتوري را بچشند در همان اولين سالهاي حضور در سينما توانست سيمرغ بلورين بهترين بازيگ نقش اول زن را براي بازي در «عروسي خوبان» دريافت کند.


 


درست دوازده سال بعد نونهالي براي بازي در «بوي کافور عطر ياس» سيمرغ گفت؛ اما اين بار سيمرغ بهترين بازيگر نقش مکمل زن.در سالهاي بعد هم نونهالي مرتب کانديداي دريافت سيمرغ بهترين بازيگري بود از جمله براي فيلم‌هاي«هم‌نفس»، «زندان ن»، «عصر جمعه» و «ماهي‌ها عاشق مي‌‌شوند».


 


نونهالي در دهه نود مجددا به سراغ دغدغه قديمي خود تئاتر رفت و در کنار بازي در نمايش‌هاي «مثل آب براي شکلات» و «ديوان غربي شرقي» اولين کارگرداني تئاتر خود را در «تارتوف» تجربه کرد.


 


*بازيگري که فقط کارش را مي‌‌کند


نونهالي ابدا از آن بازيگراني نبود که براي ديده شدن به هر قيمت ممکن درگير سينماي هنري يا حضور در اموري غير بازيگري شود و شايد براي همين است که خيلي کم درباره خودش و کارهايش حرف زده است و بيشتر کوشيده با انتخاب درست نقش و اجراي صحيح آن شرايطي را فراهم کند که از طريق آثارش پيش روي مخاطبان باشد.


 


اين ويژگي در روزگاري که بازيگران براي ديده شدن به هر دستاويزي چنگ مي‌‌زنند و البته درباره همه چيز اظهارنظر مي‌‌کنند به اين بانوي بازيگر وجهه‌اي متفاوت داده است.


 


*موفق در زندگي شويي


نونهالي از آن دسته بانوان بازيگر است که همواره براي زندگي خانوادگي خود هم ارزش قائل بوده و کوشيده ميان حضور در عرصه بازيگري و زندگي شخصي تعادلي را ايجاد کند که نتيجه آن زندگي موفقيت آميز با همسري است که البته او نيز دور از هنر نيست.


 


شايد خيلي‌ها ندانند که نونهالي همسر رامين حيدري فاروقي از پرسنل قديمي بخش فرهنگي بنياد سينمايي فارابي است.حيدري فاروقي فارغ‌التحصيل کارگرداني سينما است و سابقه ساخت مستند را هم دارد و مستندهايي چون «رودي تا بهشت»، «اينجا آفريقاست» و «شرق ديوار آفتاب» را کارگرداني کرده است.


 


حيدري فاروقي در اجراي نمايش کمدي «تارتوف» به کارگرداني رويا نونهالي نيز به عنوان تهيه کننده در کنار همسرش بود و به او ياري رساند.منبع : بيوگرافي رويا نونهالي
مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین جستجو ها

آزادمرز فروشگاه اينترنتي تيپ تيک | عمده فروشي پوشاک Joe Holly Jennifer مرکز ترميم مو موبا بيزينس کوچ و بهبود کسب و کار Bob Rebecca Douglas