درمان سريع و فوري اسهال

فرد مبتلا به اسهال ممکن است علايم خفيف تا بسيار شديدي را بروز دهد. کسي که داراي بيماري خفيف است ممکن است فقط چند نوبت دفع مدفوع شل داشته باشد، اما حال عمومي‌اش خوب باشد.

درمان سريع اسهال در منزل


 

اسهال و استفراغ؛ غير ممکن است فردي به اين بيماري دچار نشود و در اين حين بنوعي پايان دنيا جلوي چشمانش نيايد!

اسهال و استفراغ بيماري عفونت روده‌اي است که در فصول گرم سال بويژه تابستان خودنمايي بيشتري دارد و بسياري از افراد را درگير خود مي‌کند.


اين بيماري ترفند‌هاي درماني بيشماري دارد که البته در صورت تشديد و وخيم بودن ماجرا بايد حتما به پزشک مراجعه کرد.


باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد در اين مطلب شما را با ترفند‌هاي درماني اسهال و استفراغ در منزل آشنا نمايد تا شايد بتوانيد، کمي از درد اين بيماري در همان ساعت اوليه را برطرف کنيد، پس با ما همراه باشيد.


بيماري اسهال


بيماري اسهال مدفوع آبکي و يا شل و سست است که سه بار يا بيشتر در هر روز اتفاق مي‌افتد. تقريبا همه انسان‌ها تجربه اسهال را در طول زندگي خود را داشته‌اند.


بسياري اوقات اسهال و استفراغ خود به خود پس از طي دوره‌اي بهبود پيدا مي‌کنند. اما در اين دوره آب و املاح بدن کم مي‌شوند که بايد اين کمبود را با خوردن مايعات سالم جبران کرد.


علائم و نشانه‌هاي فرد اسهال


فرد مبتلا به اسهال ممکن است علايم خفيف تا بسيار شديدي را بروز دهد. کسي که داراي بيماري خفيف است ممکن است فقط چند نوبت دفع مدفوع شل داشته باشد، اما حال عمومي‌اش خوب باشد.


برعکس، يک فرد مبتلا به اسهال شديد ممکن است 20 يا بيشتر در هر روز دفع داشته باشد، که حتي اتفاق مي‌افتد تا هر 20 يا 30 دقيقه بيمار احساس دفع نمايد. اسهال ممکن است با تب شکم درد و يا قوانج همراه باشد.


يکي از شايعترين بيماري‌ها در فصل تابستان بويژه در کودکان، بيماري اسهال است. دليل آن نيز گرماي هوا، افزايش ميزان آلاينده‌ها به دليل گرماي هوا و بي مبالاتي بچه‌ها در اين فصل، مانند خوردن خوراکي و ميوه با دست نشسته و عدم رعايت بهداشت است.


کارشناسان و متخصصان تغذيه، عفونت‌هاي روده‌اي را از بيماري‌هاي رايج فصل تابستان مي‌دانند که کودکان و سالمندان را به عنوان آسيب پذيرترين افراد جامعه بيش از هر گروه سني ديگري تهديد مي‌کنند.


از آنجا که بيماري‌هاي شايع در ماه‌هاي گرم سال اغلب هنگام مسافرت و در مکان‌هاي تفريحي و گردشي بروز مي‌کنند، لذا بهتر است غذا‌ها در منزل تهيه گردند يا از رستوران‌ها و اغذيه فروشي‌هاي معتبر خريداري شوند.


اصلي‌ترين راه انتقال باکتري ها، ويروس‌ها و انگل ها، دهان است.


کم شدن آب بدن (دهيدراته شدن) و اسهال


اسهال سبب مي‌شود که مايعات بدن‌تان را به سرعت از دست بدهيد و در معرض دهيدراته شدن قرار بگيريد. اگر به درمان اسهال نپردازيد، ممکن است اثرات بسيار جدي روي سلامتي‌تان داشته باشد. علائم کم شدن آب بدن عبارتند از:


1- خستگي
2- خشک شدن غشا‌هاي مخاطي
3- افزايش ضربان قلب
4- سردرد
5- گيج و سردرگم بودن
6- افزايش تشنگي
7- کاهش ادرار
8- خشک شدن دهان


آيا ميدانيد؛ اسهال چه مدت طول مي‌کشد؟!


اگر کنجکاويد بدانيد اسهال چه مدت طول مي‌کشد. معمولا به فردي که به آن مبتلا شده است بستگي دارد.


اگر افراد به سرعت دست به دامن درمان‌هاي خانگي شوند، ممکن است آن‌قدر‌ها طول نکشد. پس لازم است با درمان خانگي اسهال که موثر و سريع باشند آشنا شويد.‌اي درمان‌ها با مواد مغذي و در دسترس در خانه و بدون مصرف دارو‌هاي شيميايي با همان اثربخشي عمل مي‌کنند با اين تفاوت که عوارض جانبي ندارند.


درمان‌هاي خانگي اسهال


1. محصولات غذايي مايع


ممکن است براي برخي افراد کمي عجيب باشد، زيرا مدفوع بدن به شکل مايع خارج مي‌شود، پس چطور امکان دارد با مصرف مواد غذايي مايع سفت شود؟


يادتان باشد غذاي مايع مي‌تواند بهتر جذب شود، بنابراين مواد مغذي آن به هدر نخواهد رفت.
آن‌چه نياز داريد


– غذاساز
– مخلوط‌کن
– محصولات غذايي مختلف
– سوپ‌ها


دستورالعمل


خاطرتان باشد که براي خرد کردن برخي موارد خيلي سخت مي‌توانيد از غذاساز استفاده کنيد.


اگر غذاساز کافي نيست، از مخلوط‌کن استفاده کنيد.


براي افرادي که نمي‌خواهند خيلي به خود زحمت دهند، درست کردن سوپ مي‌تواند ايده‌ي خوبي باشد به شرط آن‌که مواد مغذي کافي داشته باشد تا آب بدن افراد را در طول روز تامين کند.


2. ماست


خيلي‌ها مي‌دانند ماست ترش است، اما بسياري تعجب مي‌کنند اگر بدانند ماست باکتري‌هاي مفيدي دارد که به سرعت به درمان اسهال کمک مي‌کند.


آن‌چه نياز داريد


– ماست
– موز (ميوه‌هاي ديگر)


دستورالعمل


هنگام خريد ماست از فروشگاه يادتان باشد بهتر است دنبال ماستي باشيد که طعم‌دار نباشد، چرا که بهتر عليه اسهال عمل مي‌کند.


مي‌توان آن را با ميوه‌هايي، چون موز مخلوط کرد تا مزه‌ي بهتري داشته باشد.


توجه: مصرف ماست دو بار در روز به بهبود موثر اسهال کمک مي‌کند. اضافه کردن يک موز به آن هم ايده‌ي خوبي است.


3. رژيم مبست


شايد عده‌اي راجع به اين رژيم چيز‌هايي شنيده باشند، اما هرگز آن را امتحان نکرده‌اند. اگر قبلا اسهال داشته‌ايد و آن را متحان کرده‌ايد،


نظرتان چيست؟ فکر مي‌کنيد واقعا موثر است؟


اگر نمي‌دانيد مبست به چه معناست، بايد بگويم اين کلمه مخفف کلمات موز، برنج، سس سيب و نان تست است. اگر هنوز هم نفهميده‌ايد، بايد بدانيد اين چهار خوراکي تنها چيز‌هايي هستند که بايد در رژيم‌تان بگنجانيد.


آن‌چه نياز داريد؛


– موز
– برنج
– سيب
– تست (نان‌هاي خالص)


دستورالعمل


آن‌چه مي‌توانيد انجام دهيد ترکيب کردن سهم‌هاي کوچکي از هر کدام اين محصولات غذايي در هر وعده‌اي است که مي‌خواهيد مصرف کنيد. يادتان باشد اشکالي ندارد برنج را با سوپ‌هاي مختلف مخلوط کنيد تا کمي مزه بگيرد.


به نان تست‌تان کره نزنيد، زيرا اين کار ممکن است مشکل‌تان را بدتر کند.


خوردن دسر‌ها خيلي ساده‌تر است، زيرا موز و سس سيب در کنار هم خيلي خوش‌طعم است.


توجه: يادتان باشد هميشه سهم‌هاي کوچکي بخوريد تا معده‌تان را بيش‌تر آزرده نکنيد.


زنجبيل


در حالي‌که بسياري از افراد مي‌دانند زنجبيل براي برخي مشکلات گلو و صدا استفاده مي‌شود، بيش‌تر آن‌ها نمي‌دانند براي مشکلات شکم هم به کار مي‌رود. علاوه‌بر اسهال، مي‌تواند براي تسکين گرفتگي و درد شکم هم استفاده شود.


آن‌چه نياز داريد:


– زنجبيل
– رنده
– عسل


دستورالعمل


آن‌چه بايد انجام دهيد اين است که ابتدا يک تکه‌ کوچک زنجبيل برداريد؛ مي‌توانيد آن را رنده کنيد، خيلي خوب رنده مي‌شوند. آن را با يک قاشق چايخوري عسل مخلوط کنيد و بخوريد.


يادتان باشد اگرچه ممکن است طعم آن کمي برايتان قوي باشد، از نوشيدن آب خودداي کنيد تا اثرات مثبت آن را به راحتي احساس کنيد.


توجه: براي کساني که زنجبيل تند نمي‌خورند، پودر زنجبيل هم مي‌تواند استفاده شود. بعد از مصرف مقدار کمي از اين پودر آب ننوشيد.


نعناع فلفلي


خيلي‌ها نعناع فلفلي را فقط به خاطر استفاده در آبنبات‌ها مي‌شناسند. گاهي اوقات مي‌توان براي مزه‌دار کردن نوشيدني‌هاي مختلف هم از آن استفاده کرد. نعناع فلفلي ماده‌ي خوبي است که به تسکين مشکلات شکمي کمک مي‌کند.


آن‌چه نياز داريد:


– برگ‌هاي نعناع
– آب داغ


دستورالعمل


قبل از هر چيزي مطمئن شويد برگ‌هاي نعناع مورد استفاده تميز باشند. مي‌توانيد مقداري برگ نعناع را چند دقيقه در آب داغ غوطه‌ور کنيد. وقتي احساس کرديد دماي آب به حدي نيست که زبان‌تان را بسوزاند، مي‌توانيد آن را بنوشيد.


دانه‌ي شنبليله


دليل اصلي آن‌که دانه‌هاي شنبليله گزينه‌ي خوبي براي رهايي از اسهال شناخته مي‌شوند آن است که سرشار از ليزاب است. حتما مي‌گوييد ليزاب چيست، ليزاب ترکيبي است که مي‌تواند اثرات بد اسهال را سريعا متوقف کند.


آن‌چه نياز داريد:


– دانه‌هاي شنبليله
– ماست
– دانه‌هاي زيره


دستورالعمل


اگر مواد ديگر در دسترس نيستند که اثر بهتري داشته باشد، مي‌توان دانه‌هاي شنبليله را به تنهايي جويد و خورد؛ مي‌توان يک قاشق چايخوري ماست را با دانه‌هاي شنبليله ترکيب کرد. کمي دانه‌ي زيره هم مي‌تواند به بهبود مزه‌ي کلي آن کمک کند.


هشدار: يادتان باشد اين ترکيب را بايد سه بار در روز مصرف کرد تا سرع از دست اسهال خلاص شويد.


دمنوش بابونه


اگرچه تمام انواع چاي روي بدن اثرگذار هستند، يک نوع چاي براي تسکين درد‌هاي ناشي از اسهال استفاده مي‌شود و آن چاي بابونه است. نکته‌ي عالي درباره‌ي اين چاي آن است که بخش‌هاي ناراحت دستگاه گوارش را تسکين مي‌دهد و هرچه سريع‌تر اسهال متوقف مي‌شود.


آن‌چه نياز داريد:


– چاي بابونه
– ليمو
– آب تميز


دستورالعمل


ظرف چند دقيقه چاي بابونه را با آب داغ دم کنيد. براي آن‌که طعم بهتري بگيرد، مقداري آب ليمو به ان اضافه کنيد.


هم چنين، در صورتي که دوست نداريد در چاي بابونه‌تان آب‌ليمو بريزيد، شايد بهتر باشد آب ليمو را در يک ليوان آب بريزيد و بخوريد. اين کار به تسکين درد‌هاي اسهال کمک مي‌کند.


سرکه سيب


بررسي درمان‌هاي خانگي هميشه به سرکه سيب ختم مي‌شود. اين ماده به خواص فراوانش معروف است و مي‌توانيد براي درمان مشکلات مختلف بدن‌تان از آن استفاده کنيد.


همين حالا مي‌توانيد از سرکه‌ي سيب براي کمک به درمان اسهال کمک کنيد.


اين ماده با باکتري‌هايي مبارزه مي‌کند که احتمالا مسبب اين مشکل هستند.


آن‌چه نياز داريد؛


– يک ليوان سرکه سيب
– يک ليوان آب


دستورالعمل

مي‌توانيد يک قاشق چايخوري سرکه‌ي سيب بخوريد، و اگر از طعم آن خوش‌تان نيامد بعد از آن يک ليوان آب بنوشيد. هم‌چنين ممکن است بخواهيد يک قاشق چايخوري از آن را با يک ليوان آب ترکيب کرده و بنوشيد.


توجه: بايد دو بار در روز اين ترکيب را استفاده کنيد تا وقتي که شرايط‌تان بهتر شود.


برنج سفيد


برخي افراد مثل طاعون از مصرف برنج سفيد مي‌گريزند، زيرا طعم خيلي متمايزي ندارد. برنج مي‌تواند با محصولات خوراکي ديگر خيلي خوب باشد، اما هنگام اسهال، ترکيب کردن آن با مواد ديگر شايد عاقلانه نباشد.


آن‌چه نياز داريد:


– برنج سفيد ساده


دستور العمل


دليل اصلي که برنج سفيد مي‌تواند در درمان اسهال مفيد باشد، آن است که احتمالا برنج مي‌تواند به سفت شدن مدفوع کمک کند.


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین جستجو ها

سمت خدا Kristen Lisa Carrie شايد خوب شايد بد Paul قدر مطلق Gusy Sandy کاندوم فوري